Vicor Corporation VE-27V-CY-F3
VE-27V-CY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-27V-CY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-27V-CY-F3.pdf
Availability of VE-27V-CY-F3
QUANTITY
VE-27V-CY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-27V-CY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-27V-CY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-27V-CY-F3
Related LinksVE-27V, VE-27V-CY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-27V-CY-F3 Details Description
Related parts for VE-27V-CY-F3
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT NPN 168MM datasheet.pdf
RELAY TIMER 1A 110VAC QC datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 86POS 2MM T/H datasheet.pdf