Vicor Corporation VE-B50-IW-S
VE-B50-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B50-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-B50-IW-S.pdf
Availability of VE-B50-IW-S
QUANTITY
VE-B50-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B50-IW-S
Internal Part NumberEIS-VE-B50-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B50-IW-S
Related LinksVE-B5, VE-B50-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B50-IW-S Details Description
Related parts for VE-B50-IW-S
FIXED IND 47UH 540MA 844 MOHM datasheet.pdf
IC AMP VIDEO QUAD 270MHZ 14DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 6V 50MA DO34 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONTROLLR SENS 24VDC RELAY OUTPT datasheet.pdf
CIR CABLE W/DSUB SCKT 50POS 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO213AB datasheet.pdf
IC LCD DRIVER UNIV 48TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf