Vicor Corporation VE-B72-MX-F4
VE-B72-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B72-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VE-B72-MX-F4.pdf
Availability of VE-B72-MX-F4
QUANTITY
VE-B72-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B72-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-B72-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B72-MX-F4
Related LinksVE-B72, VE-B72-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B72-MX-F4 Details Description
Related parts for VE-B72-MX-F4
IC OPAMP VF R-R 130MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 900KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FILTER RC EMI SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SCR 400V 4150A K-PUK datasheet.pdf