Vicor Corporation VE-J21-EX-F4
VE-J21-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J21-EX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VE-J21-EX-F4.pdf
Availability of VE-J21-EX-F4
QUANTITY
VE-J21-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J21-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-J21-EX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F4.stpVE-Jxx-xx-F4.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J21-EX-F4
Related LinksVE-J21, VE-J21-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J21-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-J21-EX-F4
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 28SSOP datasheet.pdf
IC TXRX 16-BIT 3-ST 48-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf