Vicor Corporation VE-J21-EY-B1
VE-J21-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J21-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-J21-EY-B1.pdf
Availability of VE-J21-EY-B1
QUANTITY
VE-J21-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J21-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J21-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J21-EY-B1
Related LinksVE-J21, VE-J21-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J21-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-J21-EY-B1
THERMISTOR NTC DC95 TYPE 50K OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 130A D2PAK datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 4-4 WHITE 14' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A R6 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 420MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf