Vicor Corporation VE-J21-MY-F3
VE-J21-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J21-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-J21-MY-F3.pdf
Availability of VE-J21-MY-F3
QUANTITY
VE-J21-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J21-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-J21-MY-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F3.stpVE-Jxx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J21-MY-F3
Related LinksVE-J21, VE-J21-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J21-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-J21-MY-F3
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 7.09"L X 4.72"W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 1.65MM datasheet.pdf
RES 5.97 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CM-S321SCC5, SS NON CONTACT datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
LED ORANGE 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 8POS datasheet.pdf