Vicor Corporation VE-J60-CY-B1
VE-J60-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J60-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J60-CY-B1.pdf
Availability of VE-J60-CY-B1
QUANTITY
VE-J60-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J60-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J60-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J60-CY-B1
Related LinksVE-J60, VE-J60-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J60-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-J60-CY-B1
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC 12-ST BINARY COUNTER 16SO datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 2.5M datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 12A TP datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf