AVX Corporation VE17M00140K--
VE17M00140K-- picture photo
Mfg. Part Number
VE17M00140K--
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 17MM
Datasheet Download
VE17M00140K--.pdf
Availability of VE17M00140K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE17M00140K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of VE17M00140K--
Internal Part NumberEIS-VE17M00140K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)19.8V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)24.2V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy2.6J
Package / CaseDisc 17mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE17M00140K--
Related LinksVE17M0, VE17M00140K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE17M00140K-- Details Description
Related parts for VE17M00140K--
DEKAFIX GW 5 MARKED 118 50/CD datasheet.pdf
CONNECTOR SATA datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf