AVX Corporation VE17M01750KED
VE17M01750KED picture photo
Mfg. Part Number
VE17M01750KED
Brief Description
VARISTOR 243V 4.5KA DISC 17MM
Datasheet Download
VE17M01750KED.pdf
Availability of VE17M01750KED
QUANTITY
VE17M01750KED Order Process
Ship out your order
Specifications of VE17M01750KED
Internal Part NumberEIS-VE17M01750KED
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy31J
Package / CaseDisc 17mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE17M01750KED
Related LinksVE17M0, VE17M01750KED Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE17M01750KED Details Description
Related parts for VE17M01750KED
CABLE 4COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG HD 1/4" 2-COND datasheet.pdf
IC OVP W/P-CH MOSFET WDFN6 2X2 datasheet.pdf
PNEUM AIR RESERVOIR 1.8CUIN datasheet.pdf
CONN SHROUDED HEADR 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf