AVX Corporation VE24P00321K--
VE24P00321K-- picture photo
Mfg. Part Number
VE24P00321K--
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 459V 8KA DISC 24MM
Datasheet Download
VE24P00321K--.pdf
Availability of VE24P00321K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE24P00321K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of VE24P00321K--
Internal Part NumberEIS-VE24P00321K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge8kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 24mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE24P00321K--
Related LinksVE24P0, VE24P00321K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE24P00321K-- Details Description
Related parts for VE24P00321K--
INSERT MALE 10POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 1GB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 5% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf