XP Power VEH90PS24
VEH90PS24 picture photo
Mfg. Part Number
VEH90PS24
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Datasheet Download
VEH90PS24.pdf
Availability of VEH90PS24
QUANTITY
VEH90PS24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VEH90PS24
Internal Part NumberEIS-VEH90PS24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVEH/VEF Series AC-DC Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesVEH
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension5.24" L x 2.28" W x 1.19" H (133.0mm x 58.0mm x 30.3mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEH90PS24
Related LinksVEH9, VEH90PS24 Datasheet, XP Power Distributor
VEH90PS24 Details Description
Related parts for VEH90PS24
IC NTSC/PAL VIDEO DECODER 80TQFP datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR SYNC 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf