Vishay Semiconductor/Opto Division VEMT2000X01
VEMT2000X01 picture photo
Mfg. Part Number
VEMT2000X01
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Phototransistors
Brief Description
PHOTOTRANSISTOR NPN REV GULLWING
Datasheet Download
VEMT2000X01.pdf
Availability of VEMT2000X01
QUANTITY
VEMT2000X01 Order Process
Ship out your order
Specifications of VEMT2000X01
Internal Part NumberEIS-VEMT2000X01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Phototransistors
Series-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Current - Collector (Ic) (Max)50mA
Current - Dark (Id) (Max)100nA
Wavelength860nm
Viewing Angle30°
Power - Max100mW
Mounting TypeSurface Mount
OrientationTop View
Package / Case2-SMD, Z-Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEMT2000X01
Related LinksVEMT2, VEMT2000X01 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VEMT2000X01 Details Description
Related parts for VEMT2000X01
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 10COND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 550MA 720 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS EYELET datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 3.57MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf