TE Connectivity Raychem Cable Protection VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST
VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST picture photo
Mfg. Part Number
VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST.pdf
Availability of VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST
Internal Part NumberEIS-VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesVersafit
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length0.062' (19.05mm, 0.75")
Inner Diameter - Supplied0.135" (3.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.062" (1.6mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorYellow
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST
VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST Details Description
Related parts for VERSAFIT-1/8-4-0.75IN-ST
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 1MM 20POS datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
INSERTION MODULE ASSY datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 149MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 607MA 364 MOHM datasheet.pdf