Vishay Semiconductor/Diodes Division VF40150C-E3/4W
VF40150C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF40150C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V ITO220
Datasheet Download
VF40150C-E3/4W.pdf
Availability of VF40150C-E3/4W
QUANTITY
VF40150C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF40150C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VF40150C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF40150C-E3/4W
Related LinksVF40150, VF40150C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF40150C-E3/4W Details Description
Related parts for VF40150C-E3/4W
TOOL AHT 22-26 AWG MINI UMNL datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M60+4FP-4,5C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG IN 5POLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
8MM RGB LED LAMP COMMON ANODE datasheet.pdf