XP Power VFT80US12
VFT80US12 picture photo
Mfg. Part Number
VFT80US12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Datasheet Download
VFT80US12.pdf
Availability of VFT80US12
QUANTITY
VFT80US12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VFT80US12
Internal Part NumberEIS-VFT80US12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVFT
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts)80W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.05" H (101.6mm x 50.8mm x 26.6mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max60W (80W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VFT80US12
Related LinksVFT8, VFT80US12 Datasheet, XP Power Distributor
VFT80US12 Details Description
Related parts for VFT80US12
MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CABLE ASSY MTRJ-DUP LC XG50 12M datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.15A SNT6A datasheet.pdf