CUI Inc. VGS-100-24
VGS-100-24 picture photo
Mfg. Part Number
VGS-100-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
VGS-100-24.pdf
Availability of VGS-100-24
QUANTITY
VGS-100-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VGS-100-24
Internal Part NumberEIS-VGS-100-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVGS-100 Series Cert of Compliance
Featured ProductVGS Series
3D ModelVGS-100-24
Standard Package21
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVGS-100
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency88%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VGS-100-24
Related LinksVGS-1, VGS-100-24 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VGS-100-24 Details Description
Related parts for VGS-100-24
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 100V TTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 470-490MHZ CHROME datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W SMBJ datasheet.pdf