CUI Inc. VHB100W-Q48-S28
VHB100W-Q48-S28 picture photo
Mfg. Part Number
VHB100W-Q48-S28
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 28V 3.57A 100W
Datasheet Download
VHB100W-Q48-S28.pdf
Availability of VHB100W-Q48-S28
QUANTITY
VHB100W-Q48-S28 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHB100W-Q48-S28
Internal Part NumberEIS-VHB100W-Q48-S28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHB100W Series Cert of Compliance
3D ModelVHB100W-Q48-S28
Other DrawingsVHB50W, VHB75 Series Side
VHB Series Bottom
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVHB100W
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHB100W-Q48-S28
Related LinksVHB100W, VHB100W-Q48-S28 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHB100W-Q48-S28 Details Description
Related parts for VHB100W-Q48-S28
LED 7-SEG .80 SNGL GRN CC DIRECT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-6 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 9.6 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf