CUI Inc. VHB75W-Q48-S5
VHB75W-Q48-S5 picture photo
Mfg. Part Number
VHB75W-Q48-S5
Brief Description
CONVERTER DC/DC 75W 5V 15A
Datasheet Download
VHB75W-Q48-S5.pdf
Availability of VHB75W-Q48-S5
QUANTITY
VHB75W-Q48-S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHB75W-Q48-S5
Internal Part NumberEIS-VHB75W-Q48-S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHB75W Series Cert of Compliance
3D ModelVHB75W-Q48-S5
FamilyDC DC Converters
SeriesVHB75W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHB75W-Q48-S5
Related LinksVHB75W, VHB75W-Q48-S5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHB75W-Q48-S5 Details Description
Related parts for VHB75W-Q48-S5
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28QFN datasheet.pdf
RES TEMP SENS 2.2K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf