CUI Inc. VHK200W-Q48-S24-DIN
VHK200W-Q48-S24-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q48-S24-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q48-S24-DIN.pdf
Availability of VHK200W-Q48-S24-DIN
QUANTITY
VHK200W-Q48-S24-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q48-S24-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q48-S24-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductHigh-Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelVHK200W-Q48-S24-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 8.3A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max200W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q48-S24-DIN
Related LinksVHK200W-Q, VHK200W-Q48-S24-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q48-S24-DIN Details Description
Related parts for VHK200W-Q48-S24-DIN
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
JAM NUT 0.709" PG9 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W T18 datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf