CUI Inc. VHK200W-Q48-S48-DIN
VHK200W-Q48-S48-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q48-S48-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q48-S48-DIN.pdf
Availability of VHK200W-Q48-S48-DIN
QUANTITY
VHK200W-Q48-S48-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q48-S48-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q48-S48-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK200W-Q48-S48-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)48 VDC @ 4.2A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max200W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q48-S48-DIN
Related LinksVHK200W-Q, VHK200W-Q48-S48-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q48-S48-DIN Details Description
Related parts for VHK200W-Q48-S48-DIN
IC DAC V-OUT W/REF 12BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RECPT 36POS R/A TIN TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 31POS 1MM R/A datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
HEAT SHRINK LSZH 2:1 200' datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf