CUI Inc. VHK50W-Q48-S3R3
VHK50W-Q48-S3R3 picture photo
Mfg. Part Number
VHK50W-Q48-S3R3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 3.3V 10A 33W
Datasheet Download
VHK50W-Q48-S3R3.pdf
Availability of VHK50W-Q48-S3R3
QUANTITY
VHK50W-Q48-S3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK50W-Q48-S3R3
Internal Part NumberEIS-VHK50W-Q48-S3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVHK50W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK50W-Q48-S3R3
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK50W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 10A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max33W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK50W-Q48-S3R3
Related LinksVHK50W-, VHK50W-Q48-S3R3 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK50W-Q48-S3R3 Details Description
Related parts for VHK50W-Q48-S3R3
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8VDFN datasheet.pdf
TOOL & DIE CRIMP .052/.068/.178 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
FUSE-D3 35A T GL/GG 500VAC E33 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM WIDE LENS 3MM datasheet.pdf