CUI Inc. VHK50W-Q48-S5-DIN
VHK50W-Q48-S5-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK50W-Q48-S5-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 50W
Datasheet Download
VHK50W-Q48-S5-DIN.pdf
Availability of VHK50W-Q48-S5-DIN
QUANTITY
VHK50W-Q48-S5-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK50W-Q48-S5-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK50W-Q48-S5-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVHK50W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK50W-Q48-S5-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK50W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 10A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max50W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK50W-Q48-S5-DIN
Related LinksVHK50W-Q, VHK50W-Q48-S5-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK50W-Q48-S5-DIN Details Description
Related parts for VHK50W-Q48-S5-DIN
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 9.6NH 1.4A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP THT datasheet.pdf
BLOCK, PIVOT datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf