Volgen/Division of Kaga Electronics USA VHV12-470S06P
VHV12-470S06P picture photo
Mfg. Part Number
VHV12-470S06P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 500V OUT 6.0MA 2-3W
Datasheet Download
VHV12-470S06P.pdf
Availability of VHV12-470S06P
QUANTITY
VHV12-470S06P Order Process
Ship out your order
Specifications of VHV12-470S06P
Internal Part NumberEIS-VHV12-470S06P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVHV Series Application Note
Product Training ModulesDC-DC High Response Output
Featured ProductV Series High Speed DC/DC Converters
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVHV
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 1500V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module
Size / Dimension4.33" L x 0.47" W x 0.78" H (110.0mm x 12.0mm x 19.8mm)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHV12-470S06P
Related LinksVHV12-, VHV12-470S06P Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
VHV12-470S06P Details Description
Related parts for VHV12-470S06P
ADC 8BIT 4CH 500KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (A-521-08) datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .380" datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OMNIMARKER SANITARY 162 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf