Vicor Corporation VI-20F-CX-S
VI-20F-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20F-CX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-20F-CX-S.pdf
Availability of VI-20F-CX-S
QUANTITY
VI-20F-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20F-CX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20F-CX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20F-CX-S
Related LinksVI-20, VI-20F-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20F-CX-S Details Description
Related parts for VI-20F-CX-S
RECT BRIDGE GPP 1000V 8A GBJ datasheet.pdf
IC EMI FILTR/ESD PROT 16FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2MM VERT SMD 10AU datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 26P datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
MINIFIT BMI RECEPT SLIDENLOCK 6 datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" WHT JACKS datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf