Vicor Corporation VI-20J-EX-B1
VI-20J-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-20J-EX-B1.pdf
Availability of VI-20J-EX-B1
QUANTITY
VI-20J-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20J-EX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-EX-B1
Related LinksVI-20J, VI-20J-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-20J-EX-B1
TVS DIODE 8.1VWM 15VC SMPC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25M OHM 10% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ADAPTER 160-MQFP ISPLSI 3256A datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V TO-254AA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf