Vicor Corporation VI-20J-IX-B1
VI-20J-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-20J-IX-B1.pdf
Availability of VI-20J-IX-B1
QUANTITY
VI-20J-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20J-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-IX-B1
Related LinksVI-20J, VI-20J-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-20J-IX-B1
DIODE GEN PURP 800V 6A TO220AC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7NS 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 20.4800MHZ 20PF SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf