Vicor Corporation VI-20M-CY-F2
VI-20M-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20M-CY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VI-20M-CY-F2.pdf
Availability of VI-20M-CY-F2
QUANTITY
VI-20M-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20M-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20M-CY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20M-CY-F2
Related LinksVI-20M, VI-20M-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20M-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-20M-CY-F2
JUNCTION SHELL 20POS BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN 28V STOVEPIPE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
27 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf