Vicor Corporation VI-20M-IX-B1
VI-20M-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20M-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VI-20M-IX-B1.pdf
Availability of VI-20M-IX-B1
QUANTITY
VI-20M-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20M-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20M-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20M-IX-B1
Related LinksVI-20M, VI-20M-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20M-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-20M-IX-B1
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC GPS TIMING RECEIVER-OEM SMT datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 2-10AWG datasheet.pdf
IGBT 900V 78A 337W TO-247 datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 15C BRAID 300V datasheet.pdf