Vicor Corporation VI-20M-MX-F1
VI-20M-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20M-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VI-20M-MX-F1.pdf
Availability of VI-20M-MX-F1
QUANTITY
VI-20M-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20M-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20M-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20M-MX-F1
Related LinksVI-20M, VI-20M-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20M-MX-F1 Details Description
Related parts for VI-20M-MX-F1
BUTT SPLICE NYLON 12-10AWG datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TEMP SENSOR RTD 100 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-0560 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf