Vicor Corporation VI-20R-MX-F3
VI-20R-MX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20R-MX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-20R-MX-F3.pdf
Availability of VI-20R-MX-F3
QUANTITY
VI-20R-MX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20R-MX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-20R-MX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20R-MX-F3
Related LinksVI-20R, VI-20R-MX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20R-MX-F3 Details Description
Related parts for VI-20R-MX-F3
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
JACK NON-INSULATED .218" datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
LABEL S LAM LS6 1 X 1" 250/ROLL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.30MM R/A datasheet.pdf