Vicor Corporation VI-20T-MY-B1
VI-20T-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W
Datasheet Download
VI-20T-MY-B1.pdf
Availability of VI-20T-MY-B1
QUANTITY
VI-20T-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20T-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.69A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-MY-B1
Related LinksVI-20T, VI-20T-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-MY-B1 Details Description
Related parts for VI-20T-MY-B1
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1.5MM 5.28" datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE YLW DIFF RA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL26134AV28 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 18 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf