Vicor Corporation VI-20W-CY-F2
VI-20W-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20W-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-20W-CY-F2.pdf
Availability of VI-20W-CY-F2
QUANTITY
VI-20W-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20W-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20W-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20W-CY-F2
Related LinksVI-20W, VI-20W-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20W-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-20W-CY-F2
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.591" DIA BLK datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2413 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP PROGR 13BGPS 16SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf