Vicor Corporation VI-20Z-EY-F1
VI-20Z-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Z-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VI-20Z-EY-F1.pdf
Availability of VI-20Z-EY-F1
QUANTITY
VI-20Z-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Z-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20Z-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Z-EY-F1
Related LinksVI-20Z, VI-20Z-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Z-EY-F1 Details Description
Related parts for VI-20Z-EY-F1
IDC CABLE - HSR40H/AE40M/HPL40H datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 1-1/2"X1-5/8" datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 600V TO-200AC datasheet.pdf
SCD 3.81/26/90F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
09 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf