Vicor Corporation VI-21B-IU-F3
VI-21B-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W
Datasheet Download
VI-21B-IU-F3.pdf
Availability of VI-21B-IU-F3
QUANTITY
VI-21B-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21B-IU-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.11A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-IU-F3
Related LinksVI-21B, VI-21B-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-IU-F3 Details Description
Related parts for VI-21B-IU-F3
BIT POZIDRIV SZ0 0.98" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 159.375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
1.25MM F/F 50POS 26AWG 150MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 250MW SOD123 datasheet.pdf