Vicor Corporation VI-21D-MX-F2
VI-21D-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-MX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VI-21D-MX-F2.pdf
Availability of VI-21D-MX-F2
QUANTITY
VI-21D-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-MX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21D-MX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-MX-F2
Related LinksVI-21D, VI-21D-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-MX-F2 Details Description
Related parts for VI-21D-MX-F2
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
FAN BLWR 516X405MM 277/440VAC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 35POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf