Vicor Corporation VI-21F-CU-F2
VI-21F-CU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-CU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VI-21F-CU-F2.pdf
Availability of VI-21F-CU-F2
QUANTITY
VI-21F-CU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-CU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21F-CU-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-CU-F2
Related LinksVI-21F, VI-21F-CU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-CU-F2 Details Description
Related parts for VI-21F-CU-F2
CONN HEADER 7POS 3MM RT ANG AU datasheet.pdf
BIT SET PHILLIPS 10PC datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 7.5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf
ADAPTOR 1.6/5.6 JACK-1.0/2.3 PLU datasheet.pdf
ER 4C 4#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
FO C/A LC GRY LC SM YEL datasheet.pdf
3 V, Parallel Input Dual 12-Bit /10-Bit DACs IC datasheet.pdf