Vicor Corporation VI-21F-EX-F1
VI-21F-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-21F-EX-F1.pdf
Availability of VI-21F-EX-F1
QUANTITY
VI-21F-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21F-EX-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-EX-F1
Related LinksVI-21F, VI-21F-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-EX-F1 Details Description
Related parts for VI-21F-EX-F1
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 32V datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA1284P/RF230 QFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 150X150X0.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO262 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND 14' PRE-CUT datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf