Vicor Corporation VI-21F-EX-S
VI-21F-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-EX-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-21F-EX-S.pdf
Availability of VI-21F-EX-S
QUANTITY
VI-21F-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21F-EX-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-EX-S
Related LinksVI-21, VI-21F-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-EX-S Details Description
Related parts for VI-21F-EX-S
CONN RCPT 5POS 2MM WIRE TO WIRE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 8.5A 15.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
COVER SHELL FOR 58POS PLUG datasheet.pdf