Vicor Corporation VI-21H-EW-B1
VI-21H-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-EW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VI-21H-EW-B1.pdf
Availability of VI-21H-EW-B1
QUANTITY
VI-21H-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21H-EW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-EW-B1
Related LinksVI-21H, VI-21H-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-EW-B1 Details Description
Related parts for VI-21H-EW-B1
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 160MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 250V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
RAM HUSKIE#510K-07 datasheet.pdf
CORROSION PROTECTION KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHIL SLOT #2 8.07" datasheet.pdf