Vicor Corporation VI-21H-EY-B1
VI-21H-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-21H-EY-B1.pdf
Availability of VI-21H-EY-B1
QUANTITY
VI-21H-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21H-EY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-EY-B1
Related LinksVI-21H, VI-21H-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-21H-EY-B1
CAP FILM 0.056UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC PLL CRYSTAL GP datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
400 VOLUME CONTROL 120V datasheet.pdf
2 MM BI-LEVEL EXT Y Y datasheet.pdf