Vicor Corporation VI-21P-EU-S
VI-21P-EU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-EU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W
Datasheet Download
VI-21P-EU-S.pdf
Availability of VI-21P-EU-S
QUANTITY
VI-21P-EU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-EU-S
Internal Part NumberEIS-VI-21P-EU-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.49A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-EU-S
Related LinksVI-21, VI-21P-EU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-EU-S Details Description
Related parts for VI-21P-EU-S
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
IC DIFF CONVRTR DATA SCSI 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf