Vicor Corporation VI-21P-MY-F1
VI-21P-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-MY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-21P-MY-F1.pdf
Availability of VI-21P-MY-F1
QUANTITY
VI-21P-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21P-MY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-MY-F1
Related LinksVI-21P, VI-21P-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-MY-F1 Details Description
Related parts for VI-21P-MY-F1
FIXED IND 100MH 20MA 235 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM VERT 5POS datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
4,7UF 63V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf