Vicor Corporation VI-21R-IW-F1
VI-21R-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VI-21R-IW-F1.pdf
Availability of VI-21R-IW-F1
QUANTITY
VI-21R-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21R-IW-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-IW-F1
Related LinksVI-21R, VI-21R-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-IW-F1 Details Description
Related parts for VI-21R-IW-F1
IC RF GAIN BLOCK 8-LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC FPGA 498 I/O 900FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1A 397 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 2.5W .02% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf