Vicor Corporation VI-21W-IV-F2
VI-21W-IV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-IV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W
Datasheet Download
VI-21W-IV-F2.pdf
Availability of VI-21W-IV-F2
QUANTITY
VI-21W-IV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-IV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21W-IV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)27.27A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-IV-F2
Related LinksVI-21W, VI-21W-IV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-IV-F2 Details Description
Related parts for VI-21W-IV-F2
TVS DIODE 20VWM AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.3A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 200MA SMINI2 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411 datasheet.pdf