Vicor Corporation VI-21X-CU-F1
VI-21X-CU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21X-CU-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W
Datasheet Download
VI-21X-CU-F1.pdf
Availability of VI-21X-CU-F1
QUANTITY
VI-21X-CU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21X-CU-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21X-CU-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38.46A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21X-CU-F1
Related LinksVI-21X, VI-21X-CU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21X-CU-F1 Details Description
Related parts for VI-21X-CU-F1
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-SDIP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 180 OHM 20% SMD datasheet.pdf
19+19 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
1.25MM F CRIMP TERMINAL REELED datasheet.pdf