Vicor Corporation VI-21Y-IW-S
VI-21Y-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VI-21Y-IW-S.pdf
Availability of VI-21Y-IW-S
QUANTITY
VI-21Y-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-IW-S
Related LinksVI-21, VI-21Y-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-IW-S Details Description
Related parts for VI-21Y-IW-S
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SSD 4GB 2.5" SATA datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE SMART 8DSO datasheet.pdf
IC BUFFER 3ST HEX 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf