Vicor Corporation VI-22Z-IW-F1
VI-22Z-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22Z-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VI-22Z-IW-F1.pdf
Availability of VI-22Z-IW-F1
QUANTITY
VI-22Z-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22Z-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-22Z-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22Z-IW-F1
Related LinksVI-22Z, VI-22Z-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22Z-IW-F1 Details Description
Related parts for VI-22Z-IW-F1
IC FPGA 624 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 6DB datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf