Vicor Corporation VI-24J-EY-B1
VI-24J-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-EY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-24J-EY-B1.pdf
Availability of VI-24J-EY-B1
QUANTITY
VI-24J-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24J-EY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-EY-B1
Related LinksVI-24J, VI-24J-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-24J-EY-B1
CONN RCPT POSTED 75POS PANEL MT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RESONATOR CERAMIC 3.58MHZ W/CAP datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 4.38V 8-UDFN datasheet.pdf
CARRIER FOR RECEPTACLE INSERTS datasheet.pdf
10POS ASSEMBLY FRAME datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VR12.5 32QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf