Vicor Corporation VI-24J-MV-B1
VI-24J-MV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-MV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
VI-24J-MV-B1.pdf
Availability of VI-24J-MV-B1
QUANTITY
VI-24J-MV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-MV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24J-MV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-MV-B1
Related LinksVI-24J, VI-24J-MV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-MV-B1 Details Description
Related parts for VI-24J-MV-B1
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 0.301 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 120V datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 32-QFP TO 32-DIP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 185MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf