Vicor Corporation VI-24L-IY-B1
VI-24L-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24L-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-24L-IY-B1.pdf
Availability of VI-24L-IY-B1
QUANTITY
VI-24L-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24L-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24L-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24L-IY-B1
Related LinksVI-24L, VI-24L-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24L-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-24L-IY-B1
DIODE SCHOTTKY 50V 3A C16 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN M8 3POS PLUG datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
TERMINAL ZIA 1.5/3L-PE/8/KB datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 380MA 980 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf